Jak vybrat vhodný reproduktor
Reproboxy a reproduktory jdou ruku v ruce. Jeden bez druhého nedává smysl. A přesně proto se nevyplatí podcenit výběr toho správného reproduktoru, stejně tak té správného reproboxu.
Na našem e-shopu nabízíme výhradně reproduktory kvalitních a ověřených značek. Žádné “noname” reproduktory, žádné reproduktory s nesmyslnou výkonovou hodnotou, žádné zklamání z reprodukce. Naše nabídka zahrnuje jen to nejkvalitnější, čím bychom bez rozpaků osadili i naše reproboxy.
I přesto se každý reproduktor nehodí do každého reproboxu a už vůbec ne pro jakékoliv použití. Pojďme si ukázat nějaké základy, které by každý milovník hudby měl vědět o reproduktorech a které pomohou s výběrem toho správného reproduktoru.
Reproduktory základně rozdělujeme dle použití. Přesně toto základní rozdělení najdete také u nás v e-shopu. Hlavní kategorie jsou reproduktory pro domácí ozvučení, ozvučení do automobilů a profesionální ozvučení. Na této úrovni se reproduktory liší především rozměry, materiály, impedancí a výkony.
Méně důležité není ani detailnější rozdělení reproduktorů a to podle jejich charakteristiky přednesu určitých frekvencí (označené Hz). Toto členění reproduktorů je velmi důležité pro skladbu systému dle požadovaného výsledku reprodukce. Jsou to reproduktory basové, středobasové, středové, výškové a širokopásmové. Každý reproduktor přehraje jiné frekvenční pásmo, dle potřeb pak dáváme dohromady reproduktory tak, aby tvořily výslednou kombinaci pokrývající co nejširší frekvenční pásmo.
Naprostá většina systémů si vystačí s frekvenčním rozpětím 50 - 20 000 Hz. No a protože středobasový reproduktor bude mít rozmezí jen 45 - 3000 Hz, sice nám pokryje středobasové pásmo, tedy nízké tóny, ale nepřehraje nám zbylé frekvence, tedy střední a vyšší tóny. Takový systém by bylo dále potřeba doplnit o výškový reproduktor. Ovšem pozor, u reproduktorů jsou uvedeny maximální frekvenční rozsahy, je třeba vždy podle grafu frekvenčního průběhu zvolit takovou dělící mez, která bude pro oba reproduktory stabilní. Například máme-li středobasový reproduktor 50 - 4000 Hz, ale dle grafu vidíme, že již u 3500 Hz přestává být "křivka frekvence" stabilní a začíná padat, určíme v tomto místě vhodný dělící bod, na kterém je dobré mít již navázanou stabilní frekvenci od výškového reproduktoru. Vybereme tedy výškový reproduktor, který má frekvenční charakteristiku například již od 2500 Hz a při 3000 Hz má již stabilní průběh. Oba reproduktory se tedy bezpečně a stabilně překrývají v pásmu 3000 - 3500 Hz (nevznikne žádné hluché misto v neprokryté frekvenci). A přesně do tohoto rozmezí dáme ideálně výhybku, aby oba reproduktory oddělila a vytáhla z nich jen to nejlepší.
Pozor je třeba si dát kromě frekvenční charakteristiky také na citlivost reproduktoru udávanou v dB. U celé sestavy je důležité mít ideálně stejnou, nebo co nejpodobnější citlivost. Pokud toto nedodržíme, každý reproduktor zahraje jinou hlasitostí při stejném vybuzení. A to nechceme.
U jednotlivých reproduktorů nalezneme nepřeberné množství hodnot. My se podíváme na základní hodnoty, které by nás měly zajímat. Tyto hodnoty u nás najdete u každého reproduktoru. Ještě přichází upozornění. Tyto důležité hodnoty spousty “noname” nekvalitních značek neposkytují a nebo poskytují velmi zkresleně. Proto nejde určit vhodná ozvučnice a už vůbec ji nelze naladit. Vyhněte se těmto lákavým, ovšem zcela k ničemu reproduktorům. A nyní důležité parametry, které by vás měly zajímat.
PŘÍKON REPRODUKTORU - WATT
Čím vyšší příkon, tím lépe!
Nejzákladnější hodnota, která každého udeří jako první. Výkon reproduktoru (správně příkon reproduktoru). A právě proto je to hodnota nejvíce zkreslovaná marketingovými triky. 2000 Wattů Music Power, 3500 WATT PMPO. Zní to fantasticky, realita je ale naprosto jinde. Poctivé a reálné údaje jsou uvedeny ve Watt RMS, Watt AES nebo Watt Nominal Power. Tyto tři hodnoty jsou závazné a reálné. Vše ostatní je marketingová nic neříkající hodnota. Kvalitní, známé a prověřené značky tento parametr vždy uvádí a v naší nabídce reproduktory bez této hodnoty nenajdete.
Hodnoty RMS, AES a Nominal Power uvádí dlouhodobý výkon (příkon) reproduktoru. Dle této hodnoty se vždy řídíme při určování celkového výkonu (příkonu) systému, při výběru vhodného zesilovače či receiveru. Hodnota MAX je udávaný krátkodobý výkon (příkon), který je reproduktor schopen přehrát na zlomek vteřiny. Ani tímto parametrem se nemusíme nutně zaobírat.
CITLIVOST REPRODUKTORU - dB
Čím vyšší dB, tím lépe!
Ač se tak nezdá, je to velmi důležitý parametr při výběru reproduktoru. Hodnota dB nám říká, jaká je úroveň tlaku vytvořeného reproduktorem při vybuzení 1W na vzdálenost 1 metr od zdroje (reproduktoru) - dB / W / m. Co to v praxi znamená? Máme-li na vstupním zařízení - například zesilovači, stabilně nastavenou hlasitost na 50%, reproduktor s 93dB bude při této hlasitosti hrát více nahlas, jak reproduktor s 90dB. A teď přijde to hlavní. Každé 3 dB znamenají zdvojnásobení. To znamená, že první reproduktor s 93dB nám zahraje totožně nahlas, jako dva reproduktory s 90dB.
Všimnout si můžete například toho, že výškové reproduktory mají menší příkon Watt RMS, ovšem větší citlivost dB. Výsledek je takový, že výškový reproduktor bude stejně hlasitý, jako středový reproduktor s vyšším příkonem, avšak nižší citlivostí.
Ukážeme si na příkladu, k čemu nám to v praxi je užitečné. Máme dva reproduktory, jeden má 90dB a druhý 94dB o příkonu 100W. Jak silný budeme potřebovat zesilovač na totožné vybuzení reproduktoru?
Repro 90dB => 1W - 90dB; 10W - 100dB; 100W - 110dB
Repro 94dB => 1W - 94dB; 10W - 104dB; 20W - 107dB; 40W - 110dB
IMPEDANCE REPRODUKTORU - Ohm
Třetí hodnota, která by měla zajímat naprosto každého. Hodnota je dána a nelze ji měnit. Nejběžnější hodnoty jsou 4 a 8 Ohmů. Pokud se připojí reproduktor k zesilovači, chová se jako odporová zátěž. Důrazně tedy není doporučeno připojit 4 Ohmový reproduktor na 8 Ohmový zesilovač, mohlo by to vést k trvalému poškození. Opačné připojení 8 Ohmového reproduktoru na 4 Ohmový zesilovač však “nevadí”.
Ovšem i impedance se dá “ošálit” a to změnou zapojení reproduktorů. Toto zapojení či propojení provedeme paralelně či sériově. Tímto propojením se dá počet Ohmů na dvou reproduktorech či jednom dvoucívkovém reproduktoru zvýšit či snížit.
MECHANICKÝ ČINITEL JAKOSTI - Qms
Čím nižší Qms, tím lépe!
Hodnota ukazuje mechanické ztráty pohyblivých částí reproduktoru. Tato hodnota však není nejdůležitější a tak nehraje zásadní vliv při výběru vhodného reproduktoru. Jen je dobré mít na paměti čím nižší hodnota, tím lépe.
ELEKTRICKÝ ČINITEL JAKOSTI - Qes
Čím nižší Qes, tím lepší!
Protože se zabýváme také ozvučnicemi, je tento parametr velmi důležitý. Qes parametr vyjadřuje vliv ztrát v kmitací cívce a čím je hodnota nižší, tím je pohon reproduktoru silnější. Protože nízké Qes parametry znamenají vyšší kontrolu nad pohybem membrány, je lepší tato hodnota co nejnižší. 0.2 až 0.3 parametru Qes je vhodná pro bandpassové reproboxy, pro bassreflexové ozvučnice zase do 0,5. Qes parametr pro uzavřenou ozvučnici není tak zásadní.
CELKOVÝ ČINITEL JAKOSTI - Qts
Čím nižší, tím lepší!
Opět se motáme kolem ozvučnic. Qts parametr určuje přesnost reprodukce signálu a tlumení reproduktoru. Čím nižší tato hodnota je, tím přesnější reprodukce bude dosaženo. Do uzavřených ozvučnic se hodí reproduktor s Qts 0,4 a vyšší. Do bassreflexové pak 0,25 až 0,4 a bandpass či hornu bude nejlepší reproduktor s Qts pod 0,3.
EKVIVALENTNÍ OBJEM - Vas
Čím větší Vas, tím větší ozvučnice!
Jedná se o hodnotu, která nekoresponduje s kvalitou reproduktoru. Spíše nám udává, jak přibližný objem uzavřené ozvučnice bude potřeba postavit pro reproduktor. Záleží však na okolnostech a dalších parametrech, není to tedy v žádném případě závazný objem reproboxu, spíše jen informační.
HMOTNOST MEMBRÁNY - Mms
Čím menší Mms, tím lepší!
Hodnota udávaná v gramech informuje o hmotnosti membrány reproduktoru. Membrána by měla být co nejlehčí. Čím nižší hmotnost, tím vyšší citlivost reproduktoru.
PLOCHA MEMBRÁNY - Sd
Udává se v cm2 nebo ft2. Jedná se o parametr udávající plochu membrány ozvučnice. Tento parametr je důležitý pro výpočet správné ozvučnice. Pokud chybí parametr Sd, lze parametr jednoduše vypočítat.
MAXIMÁLNÍ VÝCHYLKA MEMBRÁNY - Xmax
Vyznačuje výchylku membrány v milimetrech. Je to maximální výchylka, kterou membrána může vykonat. Překročením této výchylky začne reproduktor zkreslovat. Dle této výchylky poznáme také rozdíl mezi středobasovým reproduktorem a subwooferem. Středobasový má vyšší citlivost, ale nižší Xmax výchylku (2 až 5 mm). Subwoofery mají naopak nižší citlivost, ale vyšší Xmax výchylku (6 - 11 mm). Právě tato výchylka určuje “tlak a sílu” reprodukce.
RESONANČNÍ KMITOČET - Fs
Hodnota Fs se udává v Hz. Jedná se o frekvenci reproduktoru, při které by se volně položený reproduktor bez reproboxu rozkmital udeřením membrány. Jednoduše řečeno, čím nižší Fs parametr, tím nižší frekvence bude reproduktor schopný přehrát
Co zbývá závěrem dodat? Dodržujte zásadní pravidlo vyhnout se neznámým a neověřeným značkám nabízející nesmyslné údaje příkonu a nereálné parametry. Také se nekoukejte pouze na samotný příkon reproduktoru, protože například zvolení reproduktoru s vysokou dB hodnotou může ve výsledku velmi překvapit sílou reprodukce a zároveň ulevit zesilovači. Také nezapomínejte na to, že sto lidí sto názorů. Co je pro jednoho přebasované, pro druhého pěkně vyvážené. Co je pro jednoho ukřičené, pro druhého je to špičkově vyladěné. Proto si vždy ujasněte co od celkové sestavy reproduktorů očekáváte, jak má znít výsledek a dle toho vybírejte reproduktory.